Ņemot vērā to, ka Eiropas Savienībā ir atvērtas robežas un tas nozīme ne tikai brīvu ceļošanu, bet arī darba iespējas citās ES valstīs. Ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji pēdējos gados ir izvēlējušies doties prom no dzimtenes un iekārtot savu dzīvi citā valstī. Aizbraukušo ikdiena citā valstī neatšķiras no ikdienas pie mums – darbs, ģimene, mājas, izklaides, kā arī rūpes. Ja šeit palikušajiem šķiet, ka tiem, kas brauc prom, dzīve ir bezrūpīga dēļ augstās algas, jāatgādina, ka viss ir proporcionāls, respektīvi, alga cenām. Bet ne par to šoreiz runāsim. Šī raksta temats būs par aizdevumiem, kas tiek ņemti citu valstu bankās, gan dzīvojot citā ES valstī, gan savā dzimtenē.

Banku noteikumi

atrie kreditiJa dzīvojat kādā citā Eiropas Savienības valstī un vēlaties saņemt aizdevumu, tad noteikumi noteiktu būs savādāki kā valsts pamatiedzīvotājiem un tas tomēr ir saprotams, jo bankai ir nepieciešams nodrošināties, ka aizdoto summu atgūs, jo pagaidām vēl nav kopēja reģistra Eiropas valstīm par personām, kas ir sastopamas tā saucamajā Melnajā sarakstā. Melnajā sarakstā iekļūst tās personas, kurām ir kavēti kredītu maksājumi, samaksas kavējumi par pakalpojumiem un dažādām citām operācijām, kurās ir iesaistīti citas personas (fiziskas vai juridiskas) finansu līdzekļi, un rezultātā ir radies parāds. Piemēram Nīderlandē, lai saņemtu visparastāko aizdevumu, ir nepieciešams bankas konts konkrētajā bankā, sociālās apdrošināšanas numurs, kā arī darba līgums. Vajadzīgo līguma termiņu nosaka banka.

Hipotekārais un patēriņa kredīts ārzemēs

Ja vēlaties ņemt hipotekāro kredītu savā mītnes zemē, taču neesat tās pilsonis, iesakām sākumā iepazīties ar izvēlētās bankas nostāju šajā jautājumā – izvērtēt visus par un pret un galu galā apzināties to, cik izdevīgi tas ir. Jāiepazīstas ne tikai ar noteikumiem kā saņemt naudu, bet arī ar to, kā naudu atmaksāt, kas būs ķīla (visticamāk, ka īpašums, kuru grasāties iegādāties), kā arī ar dažādām soda sankcijām, kas tiks piemērotas, ja netiks pildītas saistības, kas minētas aizdevuma līgumā. Arī, lai saņemtu patēriņa kredītu ir nepieciešams atbilst konkrētās valsts un bankas noteikumiem, jo kopēju noteikumu visā Eiropā šādām operācijām nepastāv. Šādus kredītus sauc par pārrobežu kredītiem.

Iespējamās problēmas

Protams, ka viss var nenotikt tik gludi kā vēlētos, un var rasties dažādas problēmas. Aizņemoties citā valstī, aizdevumam tiks piemēroti tās valsts likumi. Tas nozīmē, ka pirms pieteikuma iesniegšanas rūpīgi ar tiem jāiepazīstas, lai izvairītos no pārpratumiem un problēmām. Ir arī atšķirības, kas jāievēro piesakoties aizdevumam ārzemēs – daudzās valstīs nav obligāta rakstveida forma, lai pieteiktos kredītam. Šis aspekts var būt būtisks tad, ja attiecīgās valsts valodas problēmas ir nepietiekošas. Kredīts citā ES valstī nozīmē arī to, ka pārskaitījums var ilgt ilgāk nekā pierasts. Lai arī starpbanku pārskaitījumi norisinās 2 darba dienu laikā, šis process sistēmas dēļ var ieilgt arī pāris dienas ilgāk, tāpēc ir svarīgi izvērtēt termiņu kādā ir nepieciešams naudu saņemt.

Ja Jums ir piešķirts kredīts citā ES valstī, tas nenozīmē, ka neesošā starptautiskā Melnā saraksta iespaidā, varat aizdevumu neatmaksāt. Tās ir saistības, kas jāpilda neskatoties ar to, ka sankcijas var būt vieglākas kā kredīta nemaksāšanai savā dzimtenē. Pirms katra aizdevuma ņemšanas, aicinām rūpīgi izvērtēt to vai aizdevums tik tiešām ir nepieciešams un vai neradīsies grūtības to atmaksāt. Turklāt, ja izvēlaties aizņemties ārvalstīs, rūpīgi izziniet situāciju un iepazīstieties ar nepieciešamo dokumentāciju.