Bankomāts

Būs grūti atrast kādu, kurš nezin kas ir bankomāts un ne reizi mūžā to nav izmantojis. Bankomāti ir sastopami ik uz soļa visā pasaulē, jo tas ir ērtākais un ātrākais, kā arī lētākais veids kā izņemt naudu no sava bankas konta. Bankomāti mēdz būt dažādi – gan tādi, kuru naudu tikai izdod, gan arī tādi, kuros naudu var iemaksāt, tādējādi papildinot savu bankas kontu. Ja tiek izmantots bankomāts, kurš pieder tai bankai kurā ir Jūsu konts, nekādas komisijas maksas parasti nav jāmaksā, taču, ja tiek izmantoti citu banku bankomāti, var gadīties, ka tiks iekasēta neliela komisijas samaksa par bankomāta izmantošanu. Taču katrā ziņā šīs izmaksas ir mazākas kā veicot šīs operācijas bankā pie konta operatora.

Bankomāta vēsture

Doma par ierīcēm, kas atvieglotu bankas darbu, jo katru reizi doties uz banku, stāvēt rindā, lai izņemtu naudu no konta, ir ne tikai nepraktiski, bet arī nogurdinoši, radās jau 1960. gadā. Šādas ierīces tika izveidotas ne tikai ASV, bet arī Lielbritānijā, Japānā un Zviedrijā. Šie automāti bija primitīvi, taču pirmais modernais bankomāts, kura izstrādē piedalījās arī kompānija IBM, tika novietots Lielbritānijā 1972. gadā, un tā īpašnieks bija Lloyd banka, kas ir viena no angļu nacionālajām bankām jau vairākus gadu simtus.

Bankomāti pasaulē

Pasaulē ir apmēram 2.2 miljoni darbojošos bankomātu. Tas ir aptuveni viens bankomāts uz trīs tūkstošiem cilvēku. Daudzi nezinās to, ka finanšu institūcijas ir pasauli sadalījušas 7 daļās, lai varētu vieglāk analizēt finanšu paradumus, tajā skaitā bankomātu izmantošanu. ASV, Kanādā, Eiropā un Japānā ir salīdzinoši augsts bankomātu skaits uz miljons iedzīvotājiem. Āzijā/ Klusā okeāna reģions un Latīņamerika ir audzis pieprasījums pēc bankomātiem. Turklāt bankomāti ir atrodami ne tikai uz dažādiem kruīza kuģiem, bet arī ASV jūras karakuģiem.